Vi är redo att ta tag i era utmaningar

Innovation, driv och professionalitet

DRIV Innovation AB grundades 2016 som en gemensam kompetenspool för några av Jämtlands ledande industriföretag.

Idag har vi färre delägare och vi har utvecklats till ett team av vassa individer som drivs av lusten att lyfta ert företag och, tillsammans med er, söka innovativa lösningar.

Vi är ambitiösa och strävar alltid efter att ligga i framkant i vår tekniska kompetens. Allt för att kunna leverera det bästa till våra kunder.

Vi är DRIV

Nicklas Berglin

Affärsutveckling, Marknad & Sälj

Jag gillar teknik i alla dess former, framförallt gränslandet mellan människa och teknik. Jag anser att alla behövs om verksamheten ska fungera.

Nicklas.berglin@drivinnovation.se
070-326 99 78

Mattias Cronskär

Konstruktion

Jag brinner för konstruktion och gillar speciellt komplexa, helt nya produkter där jag kan få hjälpa till att skapa framtiden tillsammans med kunder.

mattias.cronskar@drivinnovation.se
070-378 04 67

Joakim Ek

Delägare

Jag uppskattar kunder som vill och vågar utvecklas och alltid är redo att ta nästa steg framåt.

joakim.ek@drivinnovation.se
070-250 19 25

Alexander Elmgren

Digitalisering

Jag vill skapa en anpassad lösning för varje kund. Som systemvetare anser jag att interaktionen mellan användare och system är mycket viktig.

alexander.elmgren@drivinnovation.se
073-834 29 94

Olof Eriksson

Konstruktion

Jag gillar komplexa problem som behöver tänkas igenom ordentligt. Jag har jobbat på Scania, och gillar när jag får uppslukas av ett projekt.

olof.eriksson@drivinnovation.se
073-057 13 83

Pernilla Hellan

Verksamhetsutveckling

Jag arbetar som förbättringsledare med fokus på kommunikation och miljö- och kvalitetscertifiering. En av mina styrkor är min coachande förmåga.

Pernilla.hellan@drivinnovation.se
073-027 18 03

Anders Högberg

Verksamhetsutveckling

Jag har bred teknisk- och organisatorisk erfarenhet med goda förutsättningar att kunna prioritera rätt åtgärder för att nå era önskade resultat.

anders.hogberg@drivinnovation.se
070-371 19 71

Nils Lillpers

Konstruktion

Jag drivs av ny kunskap och tackar inte nej till en ordentlig utmaning. Som mångårig elitaktiv inom idrotten är jag van att jobba mot uppsatta mål.

nils.lillpers@drivinnovation.se
070-383 10 08

Bengt Myhrman

Delägare

Jag har över 20 års erfarenhet som konsult och entreprenör. Att utmana och utveckla Driv är det roligaste som finns.

bengt.myhrman@drivinnovation.se
070-924 80 80

Simon Nilsson

Konstruktion & Digitalisering

Jag har ett mångsidigt intresse och bred kompetens inom konstruktion och teknik. Min drivkraft är att vara en del i utvecklingen mot en bättre framtid.

simon.nilsson@drivinnovation.se
070-297 43 69

David Norman

Konstruktion

Jag gillar komplexa utmaningar, men sätter även en stolthet i att sköta det vardagliga konstruktionsarbetet på ett strukturerat och proffsigt sätt.

david.norman@drivinnovation.se
070-229 10 69

Jens Olsén

Konstruktion

Jag älskar att lösa problem. Jag är framgångsrik praktiskt, och har tidigare arbetat med produktutveckling och prototyptillverkning.

jens.olsen@drivinnovation.se
070-227 28 43

David Sundén

Konstruktion

Jag drivs både av att se resultatet av mina konstruktioner, stora som små, och att överträffa våra kunders förväntningar.

david.sunden@drivinnovation.se
0730-64 87 30

Hanna Sunnerheim

VD

Jag drivs av att förstå vilka utmaningar våra kunder har. Med framåtlut och tydligt lösningsfokus får jag saker att hända. Tackar aldrig nej till en kaffe!

hanna.sunnerheim@drivinnovation.se
073-582 56 01

William Berglin

Teknik & Kontor

Jag sköter driftsättning av IT i kontorsmiljö, dokumentation av instruktioner och rutiner samt underhåll och inköp. En positiv lagspelare och allt-i-allo.

william.berglin@drivinnovation.se
072-225 77 86

Catrin Myhrman

Delägare & Marknadsansvarig

Att driva efterfrågan och skapa tillväxt för våra kunder genom rätt marknadsstrategi och aktiviteter är det bästa jag vet.

catrin.myhrman@drivinnovation.se
0760-24 80 81

Vill ni ses på en kaffe?

Vi har ett gäng hungriga ingenjörer, som är redo att ta tag i just dina utmaningar.